Ekologiški produktai
2002 m. VDU Sociologijos katedroje atliktų tyrimų duomenimis, 73 proc. respondentų teiktų pirmenybę, ekologiškiems maisto produktams. Kokius produktus žmonės laiko ekologiškais?
Didžioji dalis respondentų (88 proc.) teigia, kad ekologiški yra Lietuvoje užauginti produktai. Tačiau vien to nepakanka. Ekologiški produktai yra neužteršti kenksmingomis cheminėmis medžiagomis (sunkiaisiais metalais, pesticidų likučiais, nitratų perteklium, antibiotikais, hormonais), jų sudėtyje nėra sintetinių maisto priedų (dažiklių, saldiklių, konservantų, emulgatorių ir kt.) ar genetiškai modifikuotų produktų.
Maisto produktų ekologiškumą lemia tai, kad augalai auga gyvybingoje, neužterštoje cheminėmis medžiagomis dirvoje. Gyvuliai ir paukščiai šeriami ekologiškai švariu pašarais, auginami tinkamomis jų prigimtinėmis sąlygomis. Ekologiniuose ūkiuose privalu griežtai laikytis taisyklių, parengtų pagal tarptautinių organizacijų standartus.
Ekologiškas maistas yra sveikesnis ir saugesnis. ekologiški produktai yra geriau įsisavinami, skatina organizmo gyvybinius procesus, didina atsparumą ligoms. Daugeliui žmonių nerimą kelia mintis, jog vartojant maistą, kuriame yra gausu nitratų, sintetinių cheminių medžiagų, galima susirgti įvairiomis ligomis.
Ilgalaikis chemikalų poveikis žmogui ir aplinkai nėra visapusiškai ištirtas, tačiau vis daugiau eksperimentų ir tyrimų atskleidžia chemikalų naudojimo ir sumažėjusio žmogaus organizmo atsparumo ligoms tiesioginį ryšį. Įvairūs dažnai sustiprina vienas kito poveikį.
Ekologiškame maiste nėra GMO. Nors ir GMO poveikis žmogui bei aplinkai yra tyrimų ir diskusijų tema, ekologiškų produktų standartai draudžia šių produktų gamybai naudoti GMO (net gyvulių pašaruose negali būti GMO).
Ekologiškas maistas yra skanesnis. Nors ekologinis sertifikatas geresnio skonio negarantuoja, tačiau skonio kriterijus yra populiari priežastis vartoti ekologišką maistą. Net 43 proc. apklaustų Anglijos gyventojų geresnį skonį, aromatą nurodė kaip vieną svarbiausių kriterijų pasirenkant ekologiškus maisto produktus.
Ekologiškai pagaminti produktai padeda saugoti aplinka. Chemikalų naudojimas nualina dirvožemį – jis tampa mažiau derlinga, tašų ir pesticidų likučiai užteršia vandenį. Ekologinės žemdirbystės principas – derintis prie gamtos, išsaugant švarią aplinką ir biologinę įvairovę.
Ekologiški produktai vertingesni nei įprasti. Ekologiški produktai nėra brangūs, bet įprasti produktai yra pigūs (kitų gyvenimo kokybės komponentų – maisto saugumo, maistingumo, švarios aplinkos – sąskaitą). Žemdirbiai nuolat buvo skatinami pateikti daugiau maisto produktų kuo mažesnėmis kainomis. Vartotojai dažniausiai pirmenybę teikia žemai produktų kainai, o kokybę vertino pagal produkto išvaizdą, nesigilindami į kitas jo savybes ar intensyvios žemdirbystės poveikį aplinkai. Viso to pasekmės aiškiai matome dabar: užteršta aplinka, nykstanti biologinė įvairovė, blogesnė žmonių sveikata, nualintas dirvožemis. Tai kaina, kurią mokame už tariamai pigius maisto produktus. Ekologiško produkto kaina aukštesnė, bet ir vertė didesnė!
Ekologiškas produktas yra griežtai reglamentuojamas ir kontroliuojamas. Daugelis pasaulio valstybių turi savo ekologiškų produktų sertifikavimo tarnybas. Lietuvos sertifikavimo darbus atlieka viešoji įstaiga „EKOAGROS“, įkurta 1997 m.
Daugelio produktų, išaugintų chemizuotuose ir ekologiniuose ūkiuose, kainos labai skiriasi 1,5-2 kartų ekologinio ūkio produktai yra brangesni. Gyvulininkystės produktų kainos skiriasi daug mažiau, pavyzdžiui, ekologinio pieno kaina yra 8-30, jautienos -30, kiaulienos – 20-70 proc. didesnė. Pirkdami ekologiškus produktus sutaupysime sveikatos sąskaita.