Mūsų gamta

Vienmetės – dvimetės gėlės


   

Vienmetės – dvimetės gėlės

Vienmečiai augalai sudyksta iš sėklų, pražysta ir sunyksta per vienerius metus. Kitaip sakan jų vegetacinis periodas trunka vienerius  metus (sezoną). Šios gėlės auginamos darželiuose, lysvėse, bordiūruose ir pan. Žiedų įvairumu ir grožiu dažnai pralinkia daugiametes gėles. Auginamos jos paprastai nesunkiai. Užtenka įsigyti sėklų, jas laiku pasėti ir augant prižiūrėti: ravėti piktžoles, išretinti, laiku palaistyti. Negalima sodinti skirtingų veislių augalus netoli vienas kito, jie susikryžmina. Tada gėlės praranda tai veislei būdingą dekoratyvumą.

Dvimečių gėlių vystymosi ciklas užtrunka du metus. Sėklos vasarą sėjamos į daigyną. Daigams užauginus trečią – ketvirtą lapą, jie sodinami į lysves, kur suformuoja lapų skroteles. Rudenį ar pavasarį perkeliami į gėlynus. Dvimetės gėlės gerai žiemoja po sniegu. Tačiau be stiegėmis žiemomis jie gali iššalti. Todėl reikėtų iš rudens pridengti eglišakėmis, durpėmis, šiaudais. Šios gėlės dažnai auginamos darželiuose ir įvairios paskirties gėlynuose. Kai kurios iš jų pradeda anksti žydėti ir tuoj po žiemos pradžiugina visus gausiais, ryškiais žiedais.

Vienmetės gėlės: laibenis, darželinė begonija, medetka, rugiagėlė, jurginas, felicija, sausutis, saulėgrąža, sprigė, mina, aguona, raktažolė, rudbekija, gvaizdūnė.

Daugiametės gėlės: darželinė našlaitė, neužmirštuolė, blizgė, rusmenė, smalka.